אקספו 2010

ביתן ישראלי
מתוך הביתן הישראלי בתערוכה

 

Better City, Better Life

אחרי כל ה"בלתי יאומן" שעשו הסינים עם האולימפיאדה האחרונה שהתקיימה בבייג'ין, הם עושים זאת שוב עם תערוכת האקספו 2010 בשנגחאי המתקיימת החל מה – 1.5.10 ועד ל – 31.10.10. אקספו, התערוכה הבינלאומית הגדולה ביותר בעולם, מתקיימת אחת ל – 5 שנים ומהווה אתגר לעיר המארחת. זאת הפעם הראשונה, מאז יסוד התערוכה ב – 1851 שהתערוכה מתקיימת בעיר "מתפתחת".

המוטו של התערוכה הוא “Better City, Better Life” – עיר טובה יותר – איכות חיים טובה יותר. היא שמה דגש על איכות החיים במאה ה – 21, בחברה הנמצאת בתהליך של מעבר מחברה כפרית לחברה עירונית, המתרכזת בערים גדולות. תחת כותרת זו עברה שנגחאי מהפך רציני. העיר השוכנת על גדת נהר החוואנגפו הנשפך אל נהר היאנג – צה, גדולה לא פחות מבייג'ין הבירה, עם אוכלוסיה המתקרבת ל – 20 מליון תושבים. מכפר דייגים קטן הפכה במאות האחרונות לעיר מסחר בינלאומית בעלת צביון אירופאי, עם נוכחות בולטת של אנגלים, צרפתים ואחרים. "הזונה של המזרח" כך היא כונתה. עיר של עסקים, בהם רבים מפוקפקים. לצד בנקים וסוחרים מהוגנים גם סמים והימורים. עתה הפכה הזונה לליידי הגונה. לעיר ידידותית בעלת איכות חיים גבוהה, לטובת מיליוני תושביה.

מי שיגיע לבקר בעיר באמצעות מדריך טיולים שהודפס לפני שנים לא מעטות, עשוי לטעות ולחשוב שהגיע לעיר אחרת. שכונות שלמות נמחקו ובמקומן הוקמו גורדי שחקים מרהיבים. פארקים מטופחים במרכז העיר ואוטוסטרדות רבות מחלפים. לעיר המסורתית והמוכרת שעל גדות הנהר, ממול לטיילת הבונד, שהייתה כרטיס הביקור שלה, קמה תחרות בדמותה של העיר החדשה שנבנתה והתפתחה בשנים האחרונות מעברו השני של הנהר ברובע פודונג. גדה מול גדה, גורדי שחקים מול גורדי שחקים. כבתוך ראי נשקפים זה מול זה שני חלקי העיר. מי גבוה יותר, מי גדול יותר, מרשים יותר ומואר באורות צבעוניים יותר ונוצצים יותר. מנהטן חדשה.

כשמדברים על סין המתחדשת, על סין המסורתית הנעלמת תחת נחשול הקדמה, אין כמו לראות זאת בשנגחאי. סין הישנה נעלמת תחת גלגלי הדחפורים, עיר מודרנית חדשה צומחת לגבהים, עם שימת דגש מיוחדת לאיכות החיים Better City, Better Life. העיר מדגימה בעצמה את המסר של תערוכת אקספו 2010. השינוי אינו רק באורבניזציה. השינוי הוא הרבה יותר מעמיק, באורחות החיים של האדם הסיני. זה שהיה רגיל לירוק ברחוב על כל צעד ושעל. העיר נקייה, מטופחת ומציעה איכות חיים למיליונים החיים בתחומיה.

התערוכה הוקמה על שטח גדול משני צידי הנהר, בין גשר Huang Pu לגשר Lupa-nam Pu וקו רכבת מיוחד שנבנה לשם כך אמור להביא אליה כ – 70 מליון מבקרים במשך ששת החודשים בהם היא תהיה פתוחה. זוהי התערוכה גדולה מכל תערוכות האקספו מאז 1851 מבחינת התצוגות ומספר המבקרים. ההשקעה בה הוערכה בכ-45 מיליארד דולר, וכיום מדברים גם על 60 מיליארד דולר. רובו מתקציב המדינה ויתרתו מגורמים מסחריים. כ – 3.5 מיליארד דולר הוקדשו להקמת האתר, וכל היתר לשדרוג התשתית העירונית, כבישים, גשרים, רכבות שדות תעופה ועוד. מבנים ומתחמים מרשימים בעיצוב אולטרא – מודרני וברוח מסר התערוכה יארחו תצוגות של כ – 175 מדינות וכ – 40 ארגונים בינלאומיים. גם מדינת ישראל הכירה בחשיבות האירוע והקימה ביתן בתערוכה. מצפים לכ – 800,000 מבקרים ביום במהלך 184 הימים בהם תהיה פתוחה התערוכה. דמי הכניסה יהיו החל מ – 100 יואן ליום (55 ₪), מחיר לא יקר. (התעריפים יקרים יותר בימים של חגים).

מוזר מאוד להגיד לתייר שכדי לפגוש את סין המסורתית, הוא יצטרך להגיע אל ה "China Town" ולגני יו – יואן. מי שלא ביקר כאן, לא יצא ידי חובת הביקור בשנגחאי. מצד אחד אקספו של העיר העתידית ומצד שני, תפארת העבר, במיטבה. שנגחאי היא יעד תיירותי אטרקטיבי ומושכת אליה תיירים רבים מכל העולם וגם מסין עצמה. עכשיו, יותר מתמיד.

תודות לתערוכה זו זכתה העיר לפיתוח אינטנסיבי לקראת פתיחתה, ולכן הביקור בה הוא חוויה כפולה.

חבילת תיור של שירותי קרקע ל – 5 ימים המשלבת ביקורים באקספו וסיור תיירותי בעיר ניתן להזמין ב"אגרול טורס" חברת תיירות שהקימו שני ישראלים החיים בסין, לפרטים – לחץ כאן.

אחרי האולימפיאדה שוברת עתה סין שיא נוסף. אקספו 2010. חוויה שאין דומה לה.

Tagged נילי ארנועםPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.