שבט הנמלים

זוג צעיר על אופניים בבייג'ינג
זוג צעירים על אופניים בבייג'ין

 

אחד הספרים החשובים והמעניינים שיצאו בסין בשנים האחרונות הוא ספר בשם "שבט הנמלים".

הספר מורכב ממחקר על הקשיים שנתקלים בהם בוגרי אוניברסיטאות מדרג שני שמגיעים מערים קטנות ומישובים כפרים לבייג'ין וערים גדולות אחרות בתקווה למצוא עבודה וחיים טובים יותר.

ע"פ הערכות ליאן סי (Lian Si) מחבר הספר, בבייג'ין בלבד מדובר על לפחות 150000 צעירים בגילאים 22-26 שחיים בקהילות מגובשות בפרברי הערי.

רובם של אותם צעירים מגיעים ממשפחות עניות עם הכנסה שנתית של פחות מ 50000 יואן (27000 ₪), וכמעט כולם ילדים של הורים עם השכלה מינימאלית שתלו תקוות רבות והשקיעו מאמצים רבים במימון לימודים לילדיהם בתקווה שהדבר יוביל לשיפור ברמת התעסוקה וההכנסה של ילדיהם.

עקב ההרחבה המשמעותית וההפרטה בחינוך הגבוה בסין נוצרה עלייה עצומה במספר הבוגרים עם תואר ממוסדות השכלה גבוהה, מפחות ממיליון בשנת 2000 לצפי של 6.6 מיליון בשנת 2011.

ההרחבה הכמותית גרמה לשינוי קיצוני באפשרויות התעסוקה של אותם בוגרים.

בעבר תואר אקדמי הבטיח סטאטוס חברתי גבוה והכנסה מכובדת אך בשנים האחרונות המצב השתנה לחלוטין.

בוגרי אוניברסיטאות מהדרג השני מתקשים מאוד למצוא עבודה וגם כשהם מוצאים תעסוקה, תנאי השכר נמוכים מאוד ואינם מאפשרים קיום מינימלי בעיר גדולה ומפותחת בסין.

הכינוי "נמלים" לאותם צעירים נובע מצורת החיים שהם אימצו לעצמם.

כדי להמשיך לחיות בבייג'ין שנגחאי או עיר גדולה אחרת בסין, הם יוצרים לעצמם קהילה מגובשת בד"כ בפרבר מרוחק של העיר בה חולקים לפעמים 6 בני אדם דירה בת שני חדרים.

הם קונים מוצרי מזון במשותף, ובחלק מהמקרים הם אפילו מנהלים קופה משותפת.

הממשלה הסינית מנסה לעודד את אותם צעירים לחזור לערים ולכפרים מהם הגיעו אך כמעט ללא הצלחה.

הסיבות העיקריות הם רצונם של אותם צעירים להישאר בערים הגדולות היכן שיש "Action" ופיתוח והצורך הכלכלי והמנטאלי של הצעירים להוכיח להוריהם ולמשפחתם המורחבת שההשקעה העצומה בחינוכם לא הייתה לשווא.

נוכחותם של אותם צעירים מהווה אתגר רציני עבור הממשלה הסינית מכיוון שבניגוד למהגרי העבודה שמגיעים מאותם ערים וכפרים, לצעירים המשכילים דרישות וציפיות ובייחוד מודעות לבעיות החברתיות שנוצרו בסין.

הפער המעמיק בין עשיר ועני ובין עיר לכפר.

עוד הבדל גדול בין "הנמלים" למהגרי העבודה היא תלות גבוהה באינטרנט והשתתפות גבוהה באתרי Chat בנושאים חברתיים.

מחקרים מראים שהצעירים עדיין אופטימיים מאוד בקשר להגשמת חלומם ורואים בסין ובמיוחד בערים הגדולות חברה מובילית שהכל בה אפשרי.

עם זאת עבור הממשלה הסינית מדובר בכאב ראש לא קטן מפני שאם הכלכלה הסינית לא תייצר בשנים הקרובות הזדמנויות ואפשרויות תעסוקה עבור אותם צעירים הדבר עלול להוביל להתמרמרות קשה מצידם.

Tagged דוד גלילPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.