להיות בסין, להרגיש בלאוס

חבל שישואנגבאנה(באנה בפי המקומיים) הינו חבל אוטונומי של המיעוט הדאי, אשר ממוקם בדרום חבל יונאן וגובל בבורמה ובלאוס מדרום. השם שישואנגבאנה הוא בעצם תעתיק סיני לשם המקורי של האזור, סיפסונגפאנה(שניים עשר אלף שדות אורז בשפת הדאי).

הוא מיעוט אתני אשר מקורו בדרום מזרח אסיה והוא בעל קרבה אתנית לעם התאילנדי והלאוסי. שפת בני הדאי היא שפה הייחודית רק להם ומערכת הכתב של השפה נמצאת בשימוש עד היום. בנוסף, למיעוט הדאי יש תלבושות, מנהגים ומאכלים ייחודיים. המיעוט הדאי מכיל ארבע תת קבוצות ואוכלוסיית המיעוט עומדת על כ1.2 מיליון איש. בנוסף למיעוט הדאי, החבל מכיל מיעוטים רבים נוספים: האני, יי, בולאנג, ג'ינו, לאהו, יאו ומיאו הם המיעוטים העיקריים חוץ מהדאי, וכעשרה מיעוטים נוספים חיים בחבל בנוכחות מזערית.

 

חבל שישואנגבאנה

בני הדאי הם בודהיסטים השייכים לזרם ההיניאנה, אך בשל העובדה שהם היו אנימיסטים עד המאה ה-16, עד היום ישנם מספר אלמנטים אנימינסטיים בדתם, ואמונתם ברוחות הנמצאות בטבע עדיין קיימת. מקדשים בודהיסטיים נפוצים מאוד באזור וניתן למצוא מקדש כמעט בכל כפר. לבני הדאי לוח שנה משלהם, ובמהלך השנה הם חוגגים מספר פסטיבלים, כאשר הפסטיבל העיקרי הוא ראש השנה הבודהיסטי הנקרא גם פסטיבל התזת המים אשר נמשך שלושה ימים ובו בני הדאי שופכים מים זה על זה במטרה לשטוף את האירועים השליליים אשר קרו בשנה החולפת ולאחל מזל לשנה החדשה.

לא משנה מהיכן בסין מגיעים לשישואנגבאנה, עם ההגעה לג'ינגהונג, בירת החבל, מרגישים מיד את השינוי באוויר. החבל הוא אמנם חלק בלתי נפרד מסין, אך האווירה היא דרום מזרח אסייתית לכל דבר.

ישנם מספר גורמים לאווירה המיוחדת הזאת. ראשית, האנשים. תושבי המקום חייכנים, נינוחים ורגועים ונדמה כי הם נמצאים במין סייסטה תמידית. הסייסטה אכן קיימת בבאנה, כאשר בתי עסק רבים סוגרים את עסקיהם בשעות הצהריים למספר שעות, ובמיוחד נכון הדבר לגבי המסעדות המקומיות, אשר ניסיון להזמין בהן בשעות הצהריים יענה בחיוך ובהזמנה לשוב מאוחר יותר. שנית, מזג האוויר. חובבי מזג האוויר החם יתענגו על מגז האוויר הטרופי ששורר באזור. בזמן שרוב סין קופאת בחורף הקר, הטמפרטורה הממוצעת בבאנה נעה בין 15-20 מעלות, בהחלט אידיאלי. שלישית, הסביבה. אם זה בערים המלאות עצי דקל, בניינים נמוכים וצבעוניים המעוצבים בסגנון דאי ובעיקר חסרות בניינים מפלצתיים האופייניים והמכערים כל כך את הערים הסיניות הטיפוסיות, ואם זה באזורים הכפריים המלאים מטעי בננות, אננסים וקוקוסים, ללא אזורי תעשייה או מפעלי ענק באופק.

ג'ינגהונג עצמה אינה מציעה שום אטרקציה תיירותית מיוחדת, אך זו פשוט עיר שכיף להסתובב בה. ניתן לטייל על שפת נהר המקונג הענק החוצה את העיר, לטעם מהפירות האקזוטיים הרבים שמציע האזור ובערב ליהנות מברביקיו אותנטי של בני הדאי הכולל נתחי בשר גדולים ודגים שלמים אשר משופדים על שיפודי במבוק ענקיים ונצלים על גריל פחמים לוהט.

גריל פחמים

מחוץ לעיר ישנם דווקא מספר מקומות שבהחלט דורשים ביקור. מהכפר מאנדיאן הנמצא כשעה נסיעה מהעיר יוצא מסלול יפהפה של כשעה למפל מאנדיאן. בנוסף, ניתן לקפוץ לעיירה גאסה לשם טבילה במעיינות החמים שבה, או פשוט לשכור אופניים או קטנוע ולתור את הכפרים הפזורים מסביב לעיר.

אזור באנה הוא אזור נפלא לטרקים. המיוחד בטרקים שבאזור הוא לא נופים עוצרי נשימה אלא המפגש הבלתי אמצעי עם בני המיעוטים החיים באזור והאפשרות להתארח אצלם. הכפריים אדיבים מאוד, ישמחו לארח תרמילאים ללילה ויכולים לספק הצצה לאורח חייהם ולתרבותם הייחודית. למרות שיותר ויותר תיירים מגלים את באנה בשנים האחרונות, האזור עדיין לא התמסחר ולרוב המקומיים לא יבקשו דבר בתמורה לאירוח.

טרק מומלץ במיוחד הוא הטרק בין הכפר שידינג לכפר דאלו הנמצאים סמוך לגבול הבורמזי.

טרק זה חוצה ג'ונגלים פראיים, נהרות, מפלים, מטעי תה ומספר כפרים יפהפיים של מיעוט הבולאנג. משך הטרק הוא 3-4 ימים, תלוי בקצב ההליכה. כמו בטרקים אחרים בבאנה, תוואי הדרך פשוט מאוד, ואין צורך במדריך.

הרים

Tagged אלי פינרובPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.