להבין את סין ה' – מאו צה דונג – טל רשף

פסל של מאו צה דונג

פסל של מאו צה דונג

בהרצאות בחוגי בית שאני מעביר על תרבות סין אני אוהב לשאול את הנוכחים למי מתפללים תושבי סין. התשובות מפתיעות אותי לעתים קרובות אך המציאות מפתיעה הרבה יותר. שימו לב: במהלך שנת 2008 נערך ב-40 ערים שונות ברחבי סין סקר העוסק בשאלת הפולחן. המדגם בדק ואם ולמי מתפללים תושבי הערים הסיניות ומקיימים פולחן, מעבר לדברים צפויים אודות לוחות זכרון לאבות המשפחה בבתים, פסלי בודהיזם ותפילות לאל העושר ואל האדמה מצא המחקר כי 11.5% מהם מתפללים לפסליו של מאו צה דונג…

מי היה אותו מאו שעד היום אנשים רואים בו דמות של אל?

זה המבקר בשוקי פשפשים ברחבי סין היום יכול לרכוש סיכות עם דיוקנו של מאו, כובעים, בולים וכל דבר שניתן היה להטביע עליו את דמותו של המנהיג, כמו כן ימצא שם עותקים של הספר האודם שלו, ביוגרפיות אודותיו ואף ספרי ילדים עם שירי אהבה והערצה אליו.

מאו היה המנהיג שעמד בראש השלטון הקומוניסטי לאורך מרבית הזמן בו זה שלט בסין, ניתן לדבר על התקופה הזאת כעל התקופה הקומוניסטית, ניתן לתאר זאת כתקופת מאו, זה הינו הך.

מאז שנת 1949, בה השתלט על סין, ועד 1976 בה מת, עברו על סין עשרות שנים של שיתוף סוציאליסטי, כלכלה כושלת ודיכוי של חיי הפרט, עשרות שנים בהן תושבי סין חיו חיי צנע שלעתים הידרדרו לכלל רעב של ממש, חיים במדינה סגורה ומסוגרת שמפיצה תעמולה כנגד כל דבר שקשור למערב, חיים של צייתנות ופחד מהשלטון, חיים של ניסיון להשאיר מאחור את המסורות הקדומות של סין, שנים של בגדי עבודה כחולים, "כובע מאו" ואופניים בהן נסעו לעבודה, לבית, לקניות ובעצם לכל מקום.

אלה היו שנים לא פשוטות כמעט לכל אדם בסין.

לצד אלה עברה סין בשנים הללו מהפיכה ששינתה את פניה לתמיד, מארץ אצולתית וקיסרית בה רק העשירים ביותר נהנו מידיעת קרוא וכתוב ומשירותי בריאות, ושמרבית תושביה עיבדו אדמה שעברה במשפחה מזה מאות בשנים, הפכה סין למדינה מודרנית המעניקה לתושביה טיפול רפואי, חינוך ועבודה, מדינה שבה כבישים וחוטי חשמל מגיעים לכל פינה ומרבית תושביה עובדים בקהילות עבודה שיתופיות.

סין שינתה את פניה לאורך התקופה הקומוניסטית בצורה דראסטית, לטוב ולרע.

הסינים המבוגרים של ימינו, בין אם הם מנהלים בכירים או איכרים קשי יום, זוכרים היטב את התקופה הזאת, תקופה של פולחן אישיות בה דמותו של מאו נשקפה מכל פינה וכולם היו מצווים לאהוב ולהעריץ אותה. כפי שראינו חלקם עדיין מעריצים אותו עד עצם היום הזה, סוגדים לו ואף מתפללים אליו כמו היה זה כוח אלוהי על טבעי.

חותמה של התקופה לא נותר רק בליבות הזקנים, סין של היום עוברת מהפיכה כלכלית, בעולם העסקים בסין לוקחים הצעירים את היוזמה, אלה שנולדו ב-40 השנים האחרונות ואין להם זכרונות מימי שלטון מאו צה דונג, אך הם מודעים היטב למה שהיה לפני היוולדם, הם שומעים על כך מהוריהם, ממוריהם, הם קוראים על כך בספרים והם סופגים זאת ממקורות רבים.

סין הקפיטליסטית והנהנתנית של היום נושאת איתה השפעות עמוקות מתקופתו של מאו, מתקופה של צניעות ושיתוף. בלי להכיר את התקופה הזאת קשה להבין את מה שמתרחש בה היום.

זכרון תקופות הצנע והרעב רודף את התודעה הסינית עד היום, ומהווה חלק מהסיבות שבגללן יש ביקוש כל כך קיצוני למותרות, למוצרים מן המערב ולמותגים, כמו על מנת לפצות על כל הסבל שנגרם אז.

בסין של היום אנשים רבים, למרות שגדלו על ברכי הפתיחות למערב, עדיין נושאים בהם שרידים של חשדנות עמוקה כלפי המערב בכלל וכלפי אמריקה בפרט, חשדנות שטופחה על ידי התעמולה של המשטר בימי מאו. הדבר נוכח בקשרים עסקיים עם זרים ובשמירה על זכויות של יוצרים מן המערב.

בסין של היום המשק כבר מזמן הפך לתחרותי אך הכוח היה ונשאר בידי פקיד המפלגה. מאחורי הקלעים של המשק החופשי עומד מנגנון קומוניסטי מאורגן ומסודר השולח זרועות אל כל תחום ואל כל אדם.

סין של היום היא מדינה משכילה בה כמעט ואין אנשים שאינם יודעים קרוא וכתוב, מאחורי התיעוש המואץ שלה עומדים מחזורים נרחבים של מהנדסים ושאר בעלי תארים שצמחו מתוך מערכת השכלה עממית שהוקמה על ידי אנשי המפלגה ולא הייתה קיימת קודם לכן. ספק אם הזינוק הכלכלי הסיני הענק יכל להיבנות על ברכי המערכת הקיסרית ששלטה בה לפני 100 שנים. תרבויות ועסקים כרוכים זה בזה.

בסין של היום האדם היחיד חש שייך לכלל, בין אם זה מעמד הפועלים או האומה הסינית, האזרחים מוגייסים למען מטרות המדינה, האינטרס הסיני נוכח בעת משא ומתן מסחרי בין חברות, הוא נוכח בשיח היומיומי בו מומלץ לזר שלא להעלות נושאים דוגמת טאיוון וטיבט.

סין של היום היא מדינה רבת שכבות, מאחורי הברק הכסוף של ההווה הטכנולוגי המשגשג, ומעל לרובד הצהוב הקיסרי הקדום, שוכנת לה שכבה אדומה מאואיסטית שחיוני להכיר אותה על מנת להבין את סין.

פרקים קודמים:

שדה האורז

העיר הסינית

קונפוציוס

הטאו

בשבוע הבא: המודל הסיני

Tagged טל רשףPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.