להבין את סין ו' – המודל הסיני – טל רשף

איש עסקים משוחח בפון

בפרקים הקודמים של הסדרה ראינו כיצד צומחת התרבות הסינית משדה האורז והעיר הסינית, מימי הקיסר ותקופת מאו, מתורת קונפוציוס ודרך הטאו. האומה שצמחה מתוך כל אלה מייצאת היום לכל העולם ומחזיקה יתרות מטבע חוץ של למעלה מ – 2 טריליון דולר. ב – 30 השנים האחרונות היא עברה מהפיכה כלכלית עצומה שמשנה את מקומה בעולם ואת פני החברה והתרבות בה.

בואו נראה מה היא ומה העיקרון העומד בבסיסה.

לעיקרון קוראים "מודל בייג'ינג", בעולם האקדמיה הוא נקרא “state capitalism”, זאת הדרך הסינית להוביל
את העסקים בסין והכלכלה שלה, הדרך שמאפשרת לסין לשגשג לאורך זמן בזמן בו שוק הנדל"ן בארה"ב מתמוטט והקהילייה האירופית נלחמת על מנת שחברותיה לא תפשוטנה רגל.

המודל הזה נמצא באמצע הדרך בין שוק חופשי, שבו כל יזם בוחר את הכיוון העסקי שלו, לבין המדינה הקומוניסטית הקלאסית שבה הכול בבעלות ממשלתית, את גישת הממשל הסינית ניתן לסכם כחופש עסקי בתוך היעדים המוגדרים על ידי הממשל, הסינים מעדיפים לכנות זאת "קומוניזם עם מאפיינים סיניים".

זה מודל הצומח מתוך תרבות סין ומשפיע עליה בבוא תורו, כי תרבויות ועסקים תמיד פועלים יחד.

הממשל הסיני פועל באופן מתוכנן על פי הקווים המותווים בתוכנית החומש המתפרסמת אחת לכמה שנים בועידת המפלגה. כן, המפלגה הקומוניסטית הסינית, המפלגה השלטת. התוכנית הזאת מופצת ומובאת לידיעת כל אנשי המנגנון והם שוקדים ב – 5 השנים שלאחר מכן על מנת לקיים אותה, כל אחד בתחומו. בין השוקדים על כך מצויים גם ראשי סניפי המפלגה באזורים השונים. בכל אזור כזה ישנם בין השאר אזורי תעשיה, קיימים בתי חרושת ובהם מנהלים זוטרים ומנהלים בכירים, ואלה מכירים היטב את מספר הטלפון של ראש הסניף המקומי ואת החשיבות של תיאום הדרך שלהם עם ההנחיות ממנו.

כאילוסטרציה אני יכול לספר כי בשנה האחרונה קיימה חברת ליקורד הישראלית טקס חנוכת מפעל חדש בסין, בטקס נכחו אנשי החברה הישראלית המקימה, היו שם אנשי הרשויות הסיניות שטיפלו בכך, אבל מי שהיה הנואם המרכזי באירוע היה ראש סניף המפלגה. הוא עלה לפודיום ונאם במשך כמה דקות כשהוא נותן לאנשי הרשויות הסיניות הבהרה לגבי החשיבות של הבאת חברות ישראליות וטכנולוגיה ישראלית.

ראש סניף המפלגה בכל אזור הוא אדם בעל עוצמה רבה בתחום של עסקים בסין, הוא יכול לאשר הלוואות ותמריצים, להורות על קיום חקירה משטרתית, הוא יכול לעכב אישורים או להאיץ את האישור שלהם, יש בידיו האפשרות להפוך את הפרויקט לרווחי או לסיוט כלכלי בירוקרטי, והוא יפעיל זאת על פי מידת ההתאמה של כל פרויקט לכיוון שמתווה תוכנית החומש של המפלגה. מנהל החברה הסיני מודע לכך, איש העסקים הישראלי חייב להיות מודע לכך אם ברצונו להצליח בסין.

כך זה עובד. החברה הסינית פועלת על פי חוקי השוק, היא מפעילה שיקול דעת כלכלי על מנת להצליח בעסקים כמו בכל שוק חופשי, אבל היא יודעת שכלי העזר שיאפשרו לה זאת נמצאים בידי אנשי המפלגה, ואלה יסייעו או יעכבו אותם בהתאם למידת התאימות להנחיות תוכנית החומש: מודל סין.

על ההצלחה של סין חתומים מספר גורמים נוספים שבהם ניתן להזכיר את שכר העבודה הנמוך, השקדנות הסינית, הגישה ההיררכית והשוק הפנימי הגדול, אבל למודל שתואר כאן יש מניית זהב בהצלחה הסינית של 30 השנים האחרונות. כך זה פועל, המתכונת הזאת מתבססת על מסורת של שליטה ריכוזית בסין מעיר הבירה לצד יזמות שאפיינה את האדם הסיני מאז ומעולם, מהפצת דרך אחידות שלטונית, מנהלית ותרבותית בכל מקום. זה מאפשר לממשלה להתאים את מצב הכלכלה לדרישות הכלכליות המשתנות ובאותו זמן לאפשר לאנשי העסקים הסינים לבטא את הרוח היזמית שלהם בשוק של אפשרויות פתוחות.

מוקדם עדיין לבחון היום עד כמה המהלך הזה השפיע על תרבות סין, יש צורך במרחב של זמן על מנת לבחון זאת. ברור שהוא זה שעומד מאחורי השגשוג הכלכלי, מאחורי הנהירה למותגים, עליית המיליונרים החדשים ותופעת הנובו-רישיות הסינית, הוא מכניס השפעות תרבויות מערביות לסין, חושף את אנשיה למוצרים חדשים, מזון מערבי, ודרכי התנהלות שלא היו ידועות שם עד כה, השגשוג הכלכלי מביא עוצמה פוליטית בינלאומית, מעלה את מעמדה של סין כמעצמה ובכך זוקף את גבם הלאומי של תושביה.

מי שמגיע היום לגואנזו או שנגחאי רואה אנשים שלא נראו כמותם בסין לפני הרפורמות הכלכליות, אנשי עסקים עם אייפון ומשקפי שמש אופנתיים, אנשים הדוברים את מילות הבאז המערביות המקובלות, מאמינים בעתיד האישי שלהם ובחוסן של המדינה שלהם וחושבים במונחים של שוק חופשי והגשמה עצמית כלכלית.

הפרקים הקודמים:

שדה האורז

העיר הסינית

קונפוציוס

הטאו

מאו צה-דונג

בשבוע הבא: המבט הכללי על תרבות סין.

Tagged טל רשףPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.