המדריך לאוניברסיטאות בסין (או – למה לעזאזל ללמוד סינית?)

כולם כבר יודעים שהעתיד טמון בסינית. כתבה מרתקת ומקיפה על השפה, האוניברסיטאות המקומיות ועל הווי הסטודנטים. צוהר קטן לעולם גדול, מסקרן ומאתגר. אם התעניינתם בסינית, אבל לא ידעתם מהיכן להתחיל, זה המקום.

המדריך לאוניברסיטאות בסין (או – למה לעזאזל ללמוד סינית?)

ב"1984" של ג'ורג' אורוול, סופר על שפת ה"שיחדש". מטרת ה"שיחדש", היא לצמצם את מספר המילים במילון למינימום הנדרש, וכך גם לצמצם את היקף המחשבה. כאשר השפה עשירה, האפשרות לביטוי עצמי גבוהה יותר, והרמה המחשבתית גם כן. כאשר השפה "ענייה", גם אוכלוסיית הדוברים שלה דלה מבחינה מחשבתית (הרי אנו מנסחים את מחשבותינו בעזרת מילים). השפה היא מקור הזהות, התרבות, הערכים וחיי היום יום של האדם. למרות שהבסיס הוא קבוע, שפה היא לא חקוקה בסלע. היא משתנה עם הזמן, מעידן לעידן, מדור לדור, מושפעת אירועים בעלי משמעות, ואפילו מתכניות טלוויזיה. השפה משקפת נקודות ציון ואבני דרך בהתפתחות ההיסטורית של קהל דובריה. ניתן לאמר כי שפה מבטאת צביון, מנטליות ודרך חשיבה של לאום.

סינית: שפה של ההמונים

עם קהל משוער של 1.3 מיליארד דוברים, סינית היא השפה המדוברת ביותר בעולם. למעשה, כאשר אנו משתמשים במונח "סינית", אנו מאגדים למעלה מ-1000 ניבים שונים המדוברים בסין. הניב הנפוץ ביותר הוא מנדרינית, שפה בה שולטים למעלה מ800 מיליון אנשים כשפת אם. (לשם השוואה – "רק" 380 מיליון אנשים דוברים אנגלית כשפת אם). מלבד בסין עצמה, סינית היא גם שפה רשמית בהונג קונג מקאו וטאיוואן (אל תגידו לסינים שעשיתי את ההפרדה הזו), וכן בסינגפור, ואחת מ6 השפות הרשמיות באומות המאוחדות. כמו כן, השפה נפוצה ומדוברת גם בתאילנד, מלזיה, מונגוליה ובפיליפינים.

סינית: שפה של הלב

רוב השפות ה"קרובות" אלינו ומוכרות לנו, באות ממשפחת השפות ה"הודו-אירופאיות". משפחה זו היא הגדולה ביותר, וכוללת כמעט את כל השפות המדוברות באירופה, צפון ודרום אמריקה, אוסטרליה, וגם חלקים מאסיה. המשותף לשפות אלה, הוא אוצר המילים והמבנה התחבירי המשותף. משפחה נוספת שאנו חשופים אליה היא משפחת השפות ה"שמיות" (עברית וערבית). ההבדלים הגדולים והנראים לעין בין שתי המשפחות, בולטים בצורת האותיות ובכיוון הכתיבה. כמובן שמבחינה תחבירית קיימים הבדלים נוספים. בקלות יחסית אנו יכולים להצביע על הבדלים תפיסתיים והתנהגותיים בין ילידי דוברי השפות ה"הודו אירופאיות", לדוברי השפות "השמיות" כשפת אם. לא השפה גרידא היא שגורמת להבדלים התרבותיים, אבל השפה היא בהחלט ראי להתפתחות הציביליזציה לאורך ההסטוריה.

הסינית, שונה בתכלית מהשפות המוכרות לנו. מקור הסינית היא ממשפחת השפות הסינו – טיבטית, שפות שהם לרוב "טוניות" (שימוש בטונים- הסבר בהמשך). הכתב הסיני התפתח לפני יותר מ-4,000 שנה, ונחשב לאחד מהעתיקים בעולם. הכתב הוא אינו אלפאביתי, אלא מורכב מ"ציורים" או "סימניות" בעלי משמעויות שונות. צירוף של מספר סימניות, עשוי לשנות את משמעותם כליל. השפה הסינית, מכונה על ידי רבים "שפה של הלב". הסיבה לכך היא הדגש ששמים הסינים באוצר המילים, בשילובי המילים, ובדרך כתיבתם. דוגמא טובה לכך, היא השמות הפרטיים של הסינים, אשר מאחוריהם תמיד קיימת משמעות עמוקה. דוגמא נוספת המשקפת את חשיבות השפה היא תרבות הקליגרפיה, צורת אמנות פופולארית ביותר בסין. ביטוי מעניין לכך, היא שהסינים מעריכים, ומחמיאים אחד לשני על כתב יד יפה. הגזלן בחנות עשוי אף לתת הנחה (או לפחות לא לרמות את התייר), אם הוא יפגין כישורי כתיבה מרשימים.

בעבור הזר, לימודי הסינית עשויים לפתוח אופקים חדשים. לימוד בעל-פה של הסימנים, איננו משימה פשוטה כלל ועיקר. גם הסינים עצמם ממשיכים ללמוד מילים חדשות בבית הספר עד לכיתה י"ב. עם זאת, יש לנו כאן גם הזדמנות. השימוש בשפות המוכרות לנו, מפתח בעיקר את הצד השמאלי של המח, הוא הצד הריאלי ומציאותי. השפה הסינית לעומת זאת, מפתחת בעיקר את הצד הימיני, הוא הצד היצירתי והאמנותי. עבור דיסלקטים אגב, סינית הינה מפנקת, משום שאין מקום לשגיאות כתיב. סינית עבורנו זו לא סתם עוד שפה, עם עוד חוקי תחביר ועוד אוצר מילים. זו שפה מיוחדת ושונה, אשר מייצגת צורת מחשבה שמעטים מחשפים אליה.

סינית: השפה של העתיד

אם השחקנית המרכזית של המאה ה20 הייתה ארצות הברית, המאה ה-21 תהיה בסימן סין. כלכלת סין מתפתחת בקצב אדיר, והמעצמה מתחזקת מיום ליום. כבר כיום סין מציבה לעצמה מטרות אל-אנושיות, ועומדת בהם (סכר שלושת הנקיקים הוא דוגמא מצויינת לכך). בכל הקשור לקריירה, לימודי סינית נותנים יתרון מצויין. מלבד העובדה שדף קורות החיים הופך לפיקנטי ומושך יותר למעסיקים, גם אין-ספור דלתות חדשות נפתחות. רובן בתחום העסקים, יחסים בין-לאומיים, מסחר וכלכלה, אך גם בתחומים אחרים כגון: רפואה, פילוסופיה, אמנות, מדע וטכנולוגיה. דווקא העובדה שלא הרבה אנשים נענים לאתגר של לימודי סינית, נותנת יתרון לאלו שמחליטים ללכת על זה. ובמילים אחרות, תארו לכם, שפחות מ-10,000 אנשים בארץ היו מדברים אנגלית. ללא ספק – כל אחד ואחד מהם היה נכס, והיה נחטף לתפקידים ומקומות עבודה איכותיים.

סינית: שפה קלה

טוב נו, היא לא. אבל היא גם לא קשה כמו המוניטין שיצא לה. למעשה, בכל הקשור לדקדוק ולחוקי תחביר, הסינית היא אחת השפות הפשוטות ביותר. אין הטיות של פעלים, אין זכר ונקבה, אין יחיד ורבים, ובקושי יש הפרדה בין עבר הווה ועתיד. קיימת חשיבות גדולה לסדר המילים במשפט, וזה בעצם הכל. באמת קלי קלות. הקושי הוא בעיקר ב"סימניות" (הכתיבה), ובטונים. בכל הקשור לכתיבה וקריאה, בהתחלה זה נראה בלתי אפשרי לזכור אלפי צורות שונות של אותיות. עם זאת, אחרי העמקה קצרה, נלמד שגם הסימניות הקשות ביותר, מורכבות ממספר סימניות בסיסיות יותר. זאת ועוד, הסימניות המייצגות מילים, לא נבחרו סתם. הם לעיתים קרובות מזכירות ציור של המילה אותה הם מייצגים, וככה קל יותר לזכור אותן.

הטונים הם הבעיה העיקרית. בסינית מנדרינית ישנם 4 טונים, וכל מילה מבטאים עם טון. למעשה, לכל מילה עשויות להיות 4 משמעויות בסיסיות ושונות, ובצירופים עם מילים נוספות אפילו יותר. הלשון שלנו לא רגילה להתמודד עם טונים, ולכן לוקח קצת זמן לתפוס את העניין. ברחוב, זה עשוי להיות קצת מאכזב כאשר לא מבינים אותך בהתחלה, או כאשר אתה מנסה להגיד "קוראים לי רונן", והסיני שומע אותך אומר "יש לי כלבת". אך כגודל האתגר כך גם גודל הסיפוק, אחרי שאתה משתלט על השפה.

למה ללמוד בסין?

העיתוי. אין עיתוי מתאים יותר לשהייה בסין מאשר עכשיו. סין משנה את פניה מיום ליום. מסך הברזל נפל, קיימת הבנה לגבי החשיבות של פתיחת סין לעולם. יותר ויותר מערבים לומדים סינית, יותר ויותר סינים לומדים אנגלית. התקופה הנוכחית היא מעין תקופת ביניים, תקופה אשר טמונים בה אין-ספור הזדמנויות. אם להיות יותר אקזוטי, אכנה זאת "תור הזהב של דוברי הסינית". נכון להיום, כל דובר סינית הוא להיט. בעוד עשור או שניים, זה כבר יהיה עניין של מה בכך.

סין עומדת בפני שני אירועיים בין-לאומיים בסדר גודל עצום. הראשון, הוא כמובן האולימפיאדה, אשר תיערך בביג'ינג באוגוסט 2008. השני, אקספו 2010, היריד העולמי, אשר יערך בשנגחאי (הנושא: "עיר טובה יותר – חיים טובים יותר"). שני האירועים הולכים למשוך מיליונים של תיירים לסין, וסיקורים תקשורתיים רחבי מימדים בכל העולם. סין עושה כמיטב יכולתה על מנת להפוך את האירועיים למפגן עוצמה, ולהעלות את קרנה בקרב העולם העסקי. שני האירועים ללא ספק יהיו אבני דרך משמעותיים לסין בפוליטיקה העולמית.

מרגישים את זה באוויר. רואים את זה ברחוב. סין משתנה, וגם תושביה עוברים תהליך של התמערבות. השינויים הפיסיים והפסיכולוגיים בסין זו חוויה בפני עצמה, חוויה שהמערבי בסין לא רק משקיף עליה מהצד, הוא חלק משמעותי ממנה.

תוכן הלימודים. בלי לזלזל במוסדות ההשכלה הגבוהים והמצויינים בארץ ובפקולטות ללימודי סינית, קיים הבדל עצום בין לימודי סינית בארץ ללימודי סינית בסין. בתור התחלה, לימודי סינית בארץ, הם תיאורטיים לחלוטין. אין הזדמנות להתאמן על השפה בפועל, וגם אין מי שיתקן טעויות ניסוח, הם הטעויות הנפוצות ביותר. הלימודים הם לרוב לא שוטפים, אלא רק מספר שעות בשבוע. גם השפה הנלמדת, היא שפה יותר "רשמית/ספרותית", ופחות "שפת רחוב".

בסין, לומדים סינית לא רק באוניברסיטה או בשיעורים פרטיים, אלא גם מהרחוב. מיותר לציין שאנגלית בסין היא לא דבר שכיח. אין מנוס מלהסתדר בסינית, וההכרח מביא לתוצאות. גם שלטי הרחוב הם בסינית, כך שבאופן לא מודע אתה חוזר ומשנן את ה"סימניות" אשר למדת. אחרי כל שיעור באוניברסיטה בסין, או שיעור פרטי, אפשר להתאמן ולחזור על החומר ברחוב, במסעדה או עם חברים. הלימודים הם אינטנסיביים, ועם קצת השקעה דמיון ומעוף הם גם מעניינים וחווייתיים.

איכות החיים. שילוב מילים שכיח בארץ הוא סטודנט וחיי כלב; לימודים ביום, עבודה בלילה, מעט כסף, דירה קטנה, תמיכה מאבא ואמא, אוטובוסים, פלאפל ומיץ פז.

סין זולה. ולא רק שסין זולה, המערבי מרוויח הרבה. טרנד נפוץ לזרים בסין הוא ללמד אנגלית. השכר הוא גבוה מאוד (בערך 100 יואן / 55 שקל לשעה), והמחייה זולה מאוד. לרוב, מספיק ללמד 10 שעות אנגלית בשבוע, על מנת לחיות כמו רוטשילד. דירה חדשה גדולה ומרוהטת, לאכול בחוץ כל יום ולנסוע במונית ממקום למקום. הלימודים באוניברסיטה הם דווקא לא כל-כך זולים, אבל שיעורים פרטיים הם בהחלט כן. בזמן שבארץ קשה למצוא שיעור פרטי בסינית בפחות מ-150 שקלים לשעה, בסין שיעור פרטי (ע"י סטודנט סיני) יעלה בסביבות 10 שקלים לשעה. אפילו ללא עבודה קבועה, סין פשוט זולה יותר.

החוויה. טיול עם ערך מוסף. לימודי סינית בסין פשוט מעניינים יותר.

איפה ללמוד בסין?

לפני שניגשים לבחור מקום, צריך לעשות בדק בית רציני. על מנת להפיק את המקסימום מחווית הלימודים בסין, חשוב לבחון את סדר העדיפויות האישי. כמה שיקולים שעשויים להקל עליכם את ההחלטה:

1. LOCATION LOCATION LOCATION

בסין עצמה, ישנם אין-ספור ניבים שונים. למרות שלימודי הסינית תמיד מכוונים לסינית מנדרינית, ישנה חשיבות גדולה לניב המסויים המדובר בעיר. אם הניב השולט בעיר שונה ממנדרינית, לא יבינו אותך בשום מקום. יתרה מכך, אתה עשוי לאמץ מילים וביטויים "לא שימושיים", להג מקומי. חשוב מאוד להפוך את הסינית מתיאורטית למעשית, על מנת להשתלט על השפה. ובמילים אחרות: לפני שמחליטים על מקום, חשוב לבדוק אם שפת הרחוב השולטת בעיר היא מנדרינית או לא. המנדרינית מדוברת בעיקר בחלקה הצפוני של סין, ונחשבת ל"תקנית ביותר" בבייג'ינג.

2. מזג אוויר

אליה וקוץ בה. למרות שבצפון השפה היא תקנית יותר, הצפון גם קר יותר. בחורף, עשוי להיות קשה מאוד לחיות באזורים מסוימים, ולכן חשוב לבדוק את הטמפרטורה הממוצעת וכמות הגשמים בעיר. עובדה מעניינת מאוד, היא שממשלת סין החליטה שבכל הפרובינציות מדרום ליאנג-צה אין להשתמש במזגן חימום, על מנת לחסוך בחשמל. בשכונות יקרות ניתן למצוא כאלו, אבל ברוב הבתים אין מנוס משימוש בתנור סלילים.

3. כמות הזרים בעיר וחיי הלילה

הרבה זרים וחיי לילה הם היסח דעת מסוכן ללימודי הסינית. לאלו המחפשים את הלימודים והחוויה הסינית נטו, עדיף להגיע למקום קצת יותר מרוחק ואנונימי. לאלו המחפשים את חיי הלילה, ההרפתקאות והמטיילים הנוספים, עדיף להגיע למקום עם יותר מערבים.

4. מספר תלמידים בכיתה

קריטי ביותר. בחלק מהאוניברסיטאות יהיו 25 תלמידים בכיתה, ובחלק יהיו פחות מעשרה. לימודי הסינית הם בחלקם פרונטליים, אבל יש אינטראקציה רציפה בין התלמידים למורה. אחרי הכל, המורה הוא היחידי שמסוגל לתקן טעויות הגייה, ולכן חשוב שיהיה לך יותר זמן דיבור. פשוט מאוד: פחות תלמידים = יותר תשומת לב אישית + פחות הסחות דעת ורעש בכיתה. אפשרות טובה נוספת, היא למצוא מורה פרטי/ת. לימודים אינטנסיביים בליווי מורה פרטי עשויים להיות יעילים ביותר, ולפעמים אף זולים משכר הלימוד באוניברסיטה. רק לפני שאנו תולים את יהבנו במורים פרטיים, חייבים לבדוק את רמת האנגלית שהם דוברים.

5. תקציב

יקר זה לא בהכרח טוב. המוניטין של האוניברסיטה ומיקומה הם לרוב אלו שקובעים את המחיר לסימסטר. רק חשוב להבדיל: המוניטין של האוניברסיטה הוא של האוניברסיטה כולה. החטיבה הבינלאומית ללימודי סינית היא לרוב שולית יחסית, ולכן איכותה לא תמיד עומדת ביחס ישיר לאיכות האוניברסיטה. לפעמים דווקא באוניברסיטאות קטנות וזולות, יהיו פחות תלמידים בכיתה, ורמת הלימודים תהיה גבוהה באופן משמעותי.

*לאלו המתלבטים אם להגיע לבייג'ינג: לקראת האולימפיאדה, ההרשמה לאוניברסיטאות היא בשיאה, ומומלץ מאוד לשמור מקום מראש. בקרוב מאוד התפוסה תהיה מלאה. צריך גם לקחת בחשבון שהמחירים בבייג'ינג מרקיעים שחקים.

להלן דירוג 25 האוניברסיטאות המובילות בסין, לשנת 2007:

Tsinghua University / Beijing 1.
Peking University / Beijing 2.
Fudan University / Shanghai 3.
ZheJiang University / Zhejiang 4.
Nanjing University / Jiangsu 5.
Shanghai Jiao Tong University / Shanghai 6.
Wuhan University / Hubei 7.
Huazhong University of Sceince & Technology / Hubei 8.
Jilin University / Jilin 9.
Nankai University / Tianjin10.
Renmin University of China / Beijing11.
Sichuan University / Sichuan12.
Sun Yat-Sen University / Guangdong13.
Xian Jiao Tong University / Shaanxi14.
Central South University / Hunan15.
Harbin ins. of Tecnology / Heilongjiang16.
University of Science & Technology / Anhui17.
Shandong University / Shangdong18.
TianJin University / Tianjin19.
Beijing normal University / Beijing20.
Xiamen University / Fujian21.
Beihang University / Beijing22.
Tongji University / Shanghai23.
China Agricultural University / Beijing24.
Northwestern Politechnical University / Shaanxi25.

אוניברסיטת שיאמן
אוניברסיטת שיאמן, מחוז פוג'יאן

כפי שכבר אמרתי, גם אם לאוניברסיטה יש מוניטין מצויין, זה לא בהכרח מעיד על טיב המחלקה ללימודי סינית. מומלץ לברר עם תלמידים זרים אחרים באותה האוניברסיטה מה דעתם, ולשמוע חוויות. לאלו המעוניינים בלימודי תואר בסין, הרשימה בהחלט יכולה להועיל.

איך מתנהלים הלימודים באוניברסיטה? סיפורים היישר מספסל הלימודים…

כחלק מהסיוט הנקרא "בירוקרטיה בסין", יש צורך בבדיקות רפואיות מקיפות במרפאה של האוניברסיטה על מנת לקבל את ויזת הלימודים. מן הסתם, כל מערבי שפוי יהפוך לחיוור כאשר סיני בחלוק לבן, שלא ברור באיזה כפר אלילי בסין הוא למד רפואה, יתקרב אליו עם מזרק. אך אל חשש, לרוב מרפאות אלו רגילות לעבוד עם זרים, וחלק מהעובדים אפילו מדברים אנגלית.

אם יש דבר אחד שהסינים משכילים להבין (בניגוד אלינו), זה החשיבות של הלימודים האקדמיים. ההערכה לסטונדטים בסין גבוהה מאוד, והם זכאיים להרבה הטבות. האוניברסיטאות עצמן מושקעות מאוד, בנויות עם הקפדה על הרמוניה ארכיטקטונית של מזרח ומערב. האוניברסיטה ירוקה, נקייה, ולעיתים קרובות במרכז האוניברסיטה נמצא אגם מלאכותי (סינים אוהבים אגמים). מבחינת אמצעים ומותרות, באוניברסיטה לא חסר דבר; מגרשי כדורגל/כדורסל/בדמינגטון/טניס, בריכת שחייה, חדר כושר, אינטרנט קפה, ספריות ציבוריות, מכולות, מוזיאונים וכו'. האוניברסיטה המקומית היא גאווה לעיר, והרבה פעמים היא משמשת מוקד עלייה לרגל בקרב תיירים סיניים.

מבנה הכיתה

בלי להיות גזעני, את הכיתה ניתן לחלק למערביים ולאסייתים. הפער התרבותי בין שתי הקבוצות גדול, וכך גם המשמעת הפדגוגית והמנטליות. בזמן שהאופי המערבי הוא מוחצן יחסית, פתוח ודורשני, האופי האסייתי הוא מופנם מאוד. נדיר לראות את התלמידים האסייתים מתלוננים, מבקשים מהמורה להסביר משהו לא מובן, או סתם מרימים יד ומשתתפים בשיעור. למרות שלרוב יש ריחוק מסויים בין המערביים לאסייתיים, לעיתים נוצרות חברויות טובות ומעשירות.

בכל כיתה, יש את המשקיענים, ואת ה"זרקנים". ה"זרקן" המערבי, הוא לרוב בליין, אשר יוצא כל יום, הולך למסיבות, משתכר ולא מגיע לשיעורי הבוקר. ה"זרקן" האסייתי, ייבלה עד השעות הקטנות של הלילה מול המחשב, יגיע לשיעורי הבוקר ויילך לישון בכיתה. "זרקנית" אסייאתית? – עוד לא נתקלתי בתופעה כזו. תופעה נוספת, מעצבנת למדי, היא של תלמידים אסייאתיים אשר שולטים בסינית ברמה גבוהה מאוד, ונמצאים ברמה נמוכה. הסיבה לכך, היא שכך הם מוציאים ציונים גבוהים, משמחים את אבא ואמא, ואולי אפילו מועמדים למלגות. אם אתה לא מרוצה ממבנה הכיתה שלך, תמיד ישנה האפשרות לעבור בין כיתות, ואם עושים בעיות מההנהלה, אז קצת צעקות מביאות לפתרון… אחרי הכל – אנחנו ישראלים. חשוב למצוא כיתה, אשר תלמידיה נמצאים פחות או יותר ברמתך.

במהלך השנה ישנם מספר פעילויות כיתתיות חווייתיות. ארוחות ערב, ערבי באולינג, הקרנת סרטים בסינית ועוד. קיימת גם אפשרות לצאת לטיולים משותפים בחופשות (בתשלום). בסך הכל, בניגוד למערכת הלימודים הסינית, מערכת מחייבת וקפדנית מאוד, מערכת הלימודים של התלמידים הזרים היא גמישה, ופתוחה להצעות וחידושים.

ואם בכל זאת להיות קצת סטריוטיפי, אז יש לנו הרבה מה ללמוד מהרגלי הלמידה האסייתיים.

סטודנטים
הסטודנטים הזרים מעודדים את קבוצת הכדורגל המקומית

 

שיעורי חובה

ישנם שני שיעורי חובה בסימסטר: כתיבה/קריאה, ושמיעה/הגייה.

בשיעורים למתחילים, עוד ידברו אנגלית בכיתה בחודשיים הראשונים. לאחר מכן – סינית נטו. אם יש שאלה חשובה או משהו לא מובן, כמובן שאפשר לשאול את המורה באנגלית, אך רמת האנגלית שלה לא תמיד תהיה טובה.

שיעורי הכתיבה/קריאה הם שיעורי השפה העיקריים. בשיעורים אלה לומדים את אוצר המילים, הדקדוק, וה"סימניות". למעשה, את רוב התוכן ניתן ללמוד לבד מספרי הלימוד, ובשיעור עצמו עושים מעין חזרה על הספר, מעמיקים הסברים ושואלים שאלות. אם מורתך ניחנת גם בקצת יצירתיות ושותפיך לכיתה משתפים פעולה, השיעורים יכולים להיות אינטראקטיביים, מעניינים ומהנים.

לשיעורי השמיעה/הגייה אין תחליף בספר. מטרתם לשפר את צורת ההגייה שלך והשימוש בטונים. ניתן אמנם לעבוד עם קלטות/דיסקים, אך השיעורים בכיתה חשובים. לא תמיד יש סבלנות לשיעורים אלה, אשר יכולים להיות מעייפים מאוד, אך בעיקר בתחילת דרכך בסינית שיעורים אלו חיוניים, יכולים לעזור לך להתגבר על מחסום הטונים.

מילת הקסם: "HSK"

מבין אלו שלומדים מתוך רצון כנה להתקדם, רווחת מילת קסם, מילה שמקפיצה את אותו זיז בלב שעדיין נמצא במצב קשה עוד מתקופת הפסיכומטרי. Hanyu Shuiping Kaoshi, ואם זה נשמע לכם כמו סינית: מבחן רמת השפה. מקביל למבחן הTOEFL, אשר בוחן את רמת האנגלית כשפה שנייה, הHSK מודד את רמת הסינית. למעשה, רמת הHSK שלך היא המסמך היחידי שבאמת מצביע על רמת השפה שבה אתה שולט. בפנייה לארגון או חברה רצינית, ציון "לימודי סינית" בקורות החיים אינו מספיק. אמור לי את רמתך ואגיד לך מי אתה. חשיבות נוספת לרמת הHSK, היא בחירת קורסים באוניברסיטה. ככל שרמת הHSK שלך גבוהה יותר, כך ייפתחו בפניך דלתות נוספות, וקורסים חדשים.

רמות הHSK נעות בין 1-11, כאשר אפילו אבשלום קור הסיני לא יעבור HSK11.
המבחן מחולק למספר רמות, ולפני ניגשים למבחן צריך להרשם לאיזה קטגוריית רמה אתה ניגש. המבחן הוא ברובו אמריקאי (סימון תשובה נכונה). הקטגוריות:

HSK מתחילים: רמות 1,2,3 *
HSK מתקדמים1: רמות 3,4,5 *
HSK מתקדמים2: רמות 6,7,8
HSK מומחים: רמות 9,10,11

* HSK מתחילים ברמה 3 נחשב לגבוה יותר מHSK מתקדמים ברמה 3.

והמספר הנוסף: HSK 6. מי שמצליח לעבור את הרמה השישית, נפתחת בפניו האפשרות לגשת ללימודי תואר בסין (כל התארים, לא רק תארי שפה), בכל אוניברסיטה, בשפה הסינית.

שיעורי רשות

ככל שרמת הHSK שלך גבוהה יותר, כך ייפתחו בפניך יותר קורסי רשות. הקורסים בהחלט נותנים ערך מוסף לחוויה הסינית. רשימה חלקית של קורסים אופציונאליים: אימוני שיחות בסינית, קליגרפיה, קונג פו, טאי צ'י, קריאת עיתונים, מוסיקה, שירה, הכנה למבחן הHSK, סינית עסקית, שח סיני, תרבות סין ועוד.

מגורים

קיימות שתי אפשרויות: מעונות/דירה חיצונית.

לשתי האפשרויות יתרונות וחסרונות רבים. המעונות קרובים לכיתת הלימודים, ולכן גם נוחים יותר. עם זאת, הנוחות באה על חשבון הפרטיות. את החדר נהוג לחלוק עם שותף, ופה זה עניין של מזל עם מי הוגרלת. הרבה פעמים המעונות הופכים להיות "מסיבה אחת גדולה", וקשה למצוא את השקט והשלווה. המעונות גם יקרים יחסית. למרות שנחמד לעיתים להיות במרכז העניינים, לגרים במעונות יש נטייה "לחיות בבועה", ולא לצאת החוצה לרחוב ול"חיים האמיתיים".

שני היתרונות העיקריים של דירה חיצונית, הם הפרטיות והמחיר. הקשיים העיקריים הם המרחק מהאוניברסיטה (פחות שעת שינה בלילה) והבירוקרטיה. האוניברסיטה עושה חיים קשים לאלו שרוצים לחיות בחוץ, ולוקח כמה ימים קשים ומעצבנים של בירוקרטיה כבדה, על מנת לעבור את כל סידורי ההרשמה באוניברסיטה ובמשטרה.

"זה סינית בשבילי"

ההמלצה האישית שלי, היא לצאת החוצה לרחוב ולחפש דירה. הדרך הטובה ביותר ללימוד סינית, ולהסתדר בסין היא לקפוץ למים. אין תחליף ללקיחת חלק פעיל בחיי היום יום בסין, למרות הקושי הכרוך בדבר. אמנם, ההתחלה היא קשה יותר, ולא פעם ולא פעמיים תביישו את עצמכם, או תרגישו קצת מטופשים. בסופו של דבר, ההתמדה משתלמת. וחוץ מזה, אם כבר להיות קצת מטופשים, אז לא עדיף בסין?

בשורה התחתונה, אחרי מספר חודשים של השקעה, למושג "זה סינית בשבילי", תהיה משמעות שונה לגמרי.

בליינים בפאב

Tagged רונן מדזיניPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.