אפילו לא אחד פחות, Zhang Yimou, סין 1999

סרט
אפילו לא אחד פחות – Not One Less

 

סין (1999)

בימוי: Zhang Yimou

עלילת הסרט מתרחשת כמעט כולה בכפר עני ונידח בצפון סין. המורה היחיד בכפר (ובאזור כולו) נאלץ לנטוש את עבודתו מטעמים משפחתיים ואין איש שמסוגל למלא את מקומו מלבד ילדה בת 13. אין לה שמץ של מושג לגבי ניהול כיתה, היא חסרה כישורים חברתיים, מרבית תלמידיה צעירים ממנה בשנים ספרות בלבד, היא יודעת שיר אחד וגם אותו לא כל כך טוב. אבל למרות כל זאת היא נרתמת למשימה ומובטח לה שכר עצום העומד על 50 יואן (8 דולר) בתנאי שבמהלך שהותה לא ינשור אף ילד מן הכיתה. זוהי למעשה הופכת להיות משימתה העיקרית והחשובה מכול ולצורך העניין היא מגייסת את תעצומות נפשה ואת הילדים עצמם.

ז'אנג בחר להשתמש אנשים מקומיים ולא בשחקנים אמיתיים והשמות של גיבורי הסרט הם שמותיהם האמיתיים של ה"שחקנים". הגבול בין סרט דרמה לבין החיים עצמם מטשטש ואינו ברור כלל. התוצאה המתקבלת היא יוצאת דופן ומיוחדת, היא הופכת את הסרט למסמך דוקומנטרי אותנטי וחשוב במעלה החושף בפני הצופים את סין האמיתית ואת הבעיות החברתיות הקשות העומדות בפני חברה בעיצומו של תהליך שינוי.

לא ניתן להתעלם מהנימה הביקורתית (האופיינית כל כך בסרטיו של ז'אנג) על מערכת החינוך בסין הכפרית, על הפערים העצומים והבלתי נתפסים בין עיר לכפר ועל הנזקים שבתהליך המודרניזציה. נחישותה העצומה של הילדה מראה כי ניתן להתגבר על עוני, בורות והמציאות הנוקשה של הבירוקרטיה בעידן הפוסט-מאואיסטי.

זו לא הפעם הראשונה שז'אנג נוגע בנושאים אלו ובוחר מיקומים שהם למעשה הנופים בהם בילה את שנותיו במהלך "מהפכת התרבות"

הסרט זכה ל-10 פרסים בינלאומיים.

Tagged עידן איילPosted in סין - מאמרים
עשינו מהפכה - כאן יכולה להיות המודעה שלך
אם לא תפרסם - איך יבואו

    צור קשר

    יש לכם משהו להגיד לנו? כיתבו לנו ונשמח לשמוע.